Zbliżające się ferie zimowe to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z różnych form zorganizowanego wypoczynku. Propozycji obozów czy półkolonii jest bardzo dużo. Nadzór nad ich organizacją sprawuje kurator oświaty, ale to rodzice decydują, komu powierzą opiekę nad swymi dziećmi. Aby pomóc Państwu w dokonaniu tego wyboru, proszę o zapoznanie się z poniższymi informacjami.
- Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Dotyczy to zarówno szkół, klubów sportowych, biur podróży, organizacji religijnych jak i prywatnych przedsiębiorców. Nikt nie jest zwolniony z tego obowiązku.
- Zgłoszenie wypoczynku jest sprawdzane przez pracowników kuratorium oświaty. Wypoczynek może odbyć się wyłącznie po zatwierdzeniu zgłoszenia przez pracownika kuratorium oświaty i tym samym umieszczenia go w ogólnopolskiej bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Baza wypoczynku działa pod adresem: http://wypoczynek.men.gov.pl .
- Kto organizuje wypoczynek pomimo braku umieszczenia zgłoszenia w bazie wypoczynku, podlega karze grzywny.
- Zapisując dziecko na obóz, kolonie czy półkolonie warto zapytać organizatora o numer zgłoszenia do kuratorium oświaty.
- Rodzice mogą sprawdzić, czy wypoczynek został umieszczony w bazie wpisując jego miejsce i datę lub numer zgłoszenia. Taką informację można również uzyskać w Kuratorium Oświaty w Białymstoku podając nazwę organizatora, termin i miejsce wypoczynku.
- Wielu pracodawców, dofinansowując dzieciom pracowników różne formy wypoczynku, wymaga potwierdzenia umieszczenia wypoczynku w bazie. Taki dokument rodzice mogą otrzymać wyłącznie od organizatora.
- Miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży kontrolowane są przez sanepid, straż pożarną oraz pracowników kuratorium oświaty.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pracownicy Kuratorium Oświaty Białymstoku służą pomocą. Zachęcam do korzystania z strony internetowej www.kuratorium.bialystok.pl – zakładka Załatwianie spraw/Wypoczynek , gdzie znajdują się aktualne informacje i materiały instruktażowe.
Serwisy internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi
Wszystkich podróżujących zachęcamy do odwiedzenia stron poświęconych bezpiecznemu wypoczynkowi:
- Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko
na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową. - Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego. To system powiadamiania ratunkowego numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.
- Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. Są tam informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, gdzie w profilach krajów znajdują się informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.
- Bezpłatną aplikację iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak.
- Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
Zaleca się również, aby organizatorzy wypoczynku letniego, kierownik wycieczki, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).